Pierwsze konkursy w programie Horyzont Europa zostały otwarte! Dotyczą następujących obszarów:
Nauka i rozwój kadr
Horyzont Europa ma strukturę trzech filarów: „Doskonała nauka”, „Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa” oraz „Innowacyjna Europa”. Ponadto zawiera on komponent horyzontalny.
Na najbliższe konkursy w filarze „Doskonała nauka” przeznaczone jest prawie 3 mld euro. Z tych środków mogą skorzystać indywidualni naukowcy – na prowadzenie indywidualnych badań, mobilność, budowanie kariery. W ramach działania instytucje naukowe i badawcze mogą wykorzystać środki – na finansowanie badań, tworzenie infrastruktury badawczej i wyposażenie laboratoriów, a także zatrudnianie naukowców i wymianę doświadczeń. Konkursy w obszarze „Infrastruktury badawcze” oferują dostęp do specjalistycznej aparatury w najlepszych ośrodkach badawczych w Europie.
- ERC Advanced Grant – wnioski do 31 sierpnia 2021 r.
- MSCA and Citizens – wnioski do 7 października 2021 r.
- MSCA Doctoral Networks – wnioski do 15 listopada 2021 r.
- Infrastruktury badawcze – wnioski do 23 września 2021 r.
- MSCA Postdoctoral Fellowships – wnioski do 12 października 2021 r.
Współpraca i innowacje
Horyzont Europa wspiera międzynarodową i międzysektorową współpracę w działaniach B+R+I (badania, rozwój, innowacje). Służą temu konkursy w ramach klastrów, czyli szeroko zdefiniowanych obszarów tematycznych. Wnioski składać mogą głównie konsorcja składające się z co najmniej trzech partnerów z trzech różnych krajów UE lub stowarzyszonych. Klastry tworzą drugi filar programu.
Partnerami w projektach mogą być: duże, małe przedsiębiorstwa, uczelnie, instytuty badawcze, administracja publiczna, organizacje pozarządowe. Konkursy w klastrach to również oferta dla samorządów, które mogą brać udział w międzynarodowych projektach realizujących np. idee Europejskiego Zielonego Ładu. Uczestnictwo w programach ramowych jest dla nich szansą na wykorzystanie synergii z funduszami strukturalnymi oraz przynosi szereg korzyści, takich jak możliwość przetestowania innowacyjnych rozwiązań, które nie są jeszcze dostępne na rynku.
Projekty, które będą finansowane w ramach tych konkursów, mają uczynić Europę neutralną klimatycznie, cyfrową, zdrowszą, bezpieczniejszą i bardziej zintegrowaną. W ramach działania utworzono następujące klastry
-
- Zdrowie – wnioski do 21 września 2021 r.
- Kultura, kreatywność i społeczeństwo integracyjne – wnioski do 7 października 2021 r.
- Bezpieczeństwo cywilne na rzecz społeczeństwa – wnioski do 23 listopada 2021 r.
- Technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczna – wnioski do 23 września 2021 r. lub 21 listopada 2021 r. (w zależności od tematu)
- Klimat, energia, transport – wnioski do 14 września 2021 r., 19 października 2021 r. lub 5 stycznia 2022 r. (w zależności od tematu)
- Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko – wnioski do 6 października 2021 r.
Granty dla innowacyjnych MŚP
Otwarte konkursy Europejskiej Rady Innowacji (EIC z ang. European Innovation Council) w ramach trzeciego filaru programu wspierają najbardziej obiecujących europejskich innowatorów. Program przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów posiadających dojrzałe rozwiązania dedykowane są granty EIC Accelerator. Na rozwijanie innowacyjnych projektów można pozyskać grant do 2,5 mln euro albo tzw. finansowanie mieszane – grant plus finansowanie kapitałowe – łącznie do wysokości 17,5 mln euro. O finansowanie w tym projekcie firma musi ubiegać się samodzielnie, nie ma możliwości tworzenia konsorcjum.
Dla projektów na wcześniejszym etapie rozwoju przewidziano granty EIC Pathfinder. EIC Transition ma pozwolić na dalszy rozwój i wykorzystanie pomysłów, w ramach wcześniejszych projektów (EIC Pathfinder lub ERC).
- Accelerator – wnioski do 6 października 2021 r.
- Pathfinder Challenges – wnioski do 27 października 2021 r.
- Transition – wnioski do 22 września 2021 r.
Większa szansa dla Polski i innych krajów regionu
Działanie w ramach komponentu – „Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej”. Granty przeznaczone są na rozwój doskonałości naukowej instytucji naukowo-badawczych.
Teaming for Excellence ma na celu tworzenie, modernizację istniejących Centrów Doskonałości. Program polega na mechanizmie łączenia sił z wiodącymi instytucjami badawczymi w Europie. Wymogiem jest posiadanie siedziby w państwach członkowskich/regionach mniej zaawansowanych, w zakresie badań i innowacji.
Twinning dąży do znacznego wzmocnienia w określonej dziedzinie badań rozwijającej się instytucji poprzez możliwość wymiany personelu i doświadczeń. Wymiany należy prowadzić z co najmniej dwiema instytucjami, które w tym obszarze mają wiodącą pozycję na poziomie międzynarodowym.
- Teaming – wnioski do 5 października 2021 r. (konkurs dwuetapowy, pełny wniosek do 8 września 2022 r.)
- Twinning – wnioski do 18 stycznia 2022 r.
- ERA Chairs – wnioski do 15 marca 2022 r.