23. rok akademicki w historii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie rozpoczęty! Ze względu na sytuację epidemiczną w uroczystej inauguracji mogła wziąć udział ograniczona liczba gości. Byli wśród nich przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji współpracujących z Uczelnią, przedsiębiorcy oraz oczywiście reprezentanci społeczności akademickiej. Uroczystość była transmitowana na stronie Uczelni; zapis relacji poniżej.
Inauguracja nowego roku akademickiego – zgodnie z tradycją – rozpoczęła się od odśpiewania hymnu „Gaude Mater Polonia”, który w tym roku wykonał Chór SOLski. Rektor PWSZ w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni rozpoczęła mowę inauguracyjną od podziękowań za zaufanie, jakim została obdarzona w ostatnich wyborach.
Rektor podkreśliła wyjątkowy charakter społeczności PWSZ w Tarnowie – Wiem, jaki potencjał drzemie w tworzących ją ludziach: studentach, naukowcach, dydaktykach, pracownikach administracji i obsługi. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa to ludzie!
– Podobnie jak znakomita większość polskich uczelni, zdecydowaliśmy się na tryb nauczania hybrydowego (…). Nic nie zastąpi jednak bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Studiowanie nie polega bowiem tylko na nauce, ale także na budowaniu relacji interpersonalnych, doświadczaniu poczucia wspólnoty, bycia razem – kontynuowała Rektor Kołpa.
Małgorzata Kołpa zaapelowała również o przestrzeganie zasad wprowadzonych, by minimalizować ryzyko związane z epidemią. – Bardzo proszę o stosowanie się do opracowanej przez naszych specjalistów Instrukcji, a także do innych zaleceń płynących z właściwych ministerstw czy Głównego Inspektora Sanitarnego.
Na koniec wystąpienia zwróciła się do zaproszonych gości spoza społeczności akademickiej. – Chciałabym wszystkich Was – Przyjaciół Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie – prosić o wspieranie naszych działań, dopingowanie do dalszego rozwoju i pomoc w realizacji naszych ambitnych planów – zakończyła.
W czasie trudnym dla Polski i świata nasi studenci i pracownicy włączyli się w walkę z pandemią, pokazując, że pomoc nie tylko ratuje życia, ale także tworzy wspólnotę. Rektor osobiście podziękowała każdemu z bohaterów.
Do zgromadzonych gości ciepłe słowa skierowała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Minister życzyła naszej społeczności wielu sukcesów dydaktycznych i naukowych. Wicewojewoda Małopolski Józef Leśniak odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy napisany z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego.
Wszyscy przemawiający – w tym m.in.: Poseł Urszula Augustyn, Poseł Wiesław Krajewski, Senator Kazimierz Wiatr, Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela – zgodnie podkreślali, że PWSZ w Tarnowie jest dla naszego regionu, jak i sąsiadujących z Małopolską województw, niezwykle ważną instytucją. Uczelnia napędza rozwój miasta i całego subregionu i daje możliwość tysiącom młodych ludzi zdobycia wysokiej jakości wykształcenia, wielu także – realizacji marzeń.
Przewodnicząca Samorządu Studenckiego Oliwia Drogoś powitała studentów I roku, gratulując trafnego wyboru Uczelni i zapewniła o pomocy, na którą mogą liczyć rozpoczynający swoją przygodę z PWSZ w Tarnowie ze strony starszych studentów, wykładowców i innych pracowników.
Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, dr hab. Rafał Kurczab, prof. Uczelni poprowadził ceremonię wręczenia Medali Komisji Edukacji Narodowej. Za szczególną pracę na rzecz oświaty i wychowania, odznaczenia z rąk Wojewody Jerzego Leśniaka otrzymali: dr hab. Anna Pachowicz, dr Paweł Ozorka i dr Magdalena Sukiennik.
Najważniejszą częścią inauguracji była immatrykulacja studentów I roku. Indeksy absolwentom szkół średnich wręczyła Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki dr Małgorzata Martowicz, co wraz z odczytaniem przez żaków słów ślubowania stało się symbolem włączenia młodych ludzi w poczet studentów.
Po uroczystej immatrykulacji przyszedł czas na wyróżnienie absolwentów, którzy szczególnie mocno zaznaczyli swoją obecność w PWSZ w Tarnowie i odnieśli sukcesy w pracy naukowej.
Inaugurację zwieńczył niezwykle ciekawym wykładem pt. „Życie – złożoność w prostocie” wybitny biochemik, dr hab. Dariusz Latowski, związany z PWSZ od po