„Premia dla AKTywnych” – PAKT

Regulacje opracowane w ramach projektu  „Premia dla AKTywnych” to swego rodzaju umowa uczelni czy instytutu z aktywnymi naukowcami. Ułatwią one realizację projektów, m.in. programu Horyzont Europa. Wypracowane rozwiązania zostaną wykorzystane przy konstruowaniu regulacji NCBR i NCN, tworząc jeden, spójny z europejskimi zasadami, system premiowania najlepszych naukowców.

Teraz czekamy na akceptację proponowanych zapisów przez Komisję Europejską, która nastąpi po formalnym przyjęciu pakietu legislacyjnego Horyzont Europa (HE).

Obecny mechanizm wsparcia „Premia na Horyzoncie” nie będzie kontynuowany w projektach HE.

Horyzont Europa – największy program rozwoju nauki w historii Europy

Horyzont Europa zastąpi program ramowy na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020. Proponowany budżet ok 95 mld EUR sprawi, że będzie to największy program tego typu w historii Europy.

Krajowym celem na zakończenie realizacji programu Horyzont Europa jest zwiększenie udziału finansowego polskich podmiotów do poziomu co najmniej 3% całości budżetu programu. Pozwoli to na osiągnięcie równowagi między polskim wkładem do budżetu programu oraz jego wykorzystaniem.

W celu zwiększenia udziału finansowego zarekomendowano szereg działań do wdrożenia jeszcze przed uruchomieniem programu HE. Przeanalizowano powody zbyt małego zaangażowania, których rezultatem jest m.in.

Udoskonalenie zasad wynagradzania w projektach kluczem do sukcesu

Za jedną z głównych przeszkód na drodze do zwiększenia uczestnictwa polskich naukowców uznano brak odpowiednio wysokiej gratyfikacji finansowej za wymagającą pracę w programach ramowych. Jedną z przyczyn jest brak jasnych i bezpiecznych dla jednostek naukowych zasad wynagradzania w projektach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Korzyści dla jednostek naukowych z nowego sytemu wynagradzania

Wprowadzenie nowych regulacji w zakresie wynagradzania, oprócz korzyści dla naukowców przyniesie jeszcze większy zysk uczelniom i instytutom. Całość wynagrodzeń będzie pokrywana ze środków UE, zwiększą się tzw. koszty pośrednie od wyższych wynagrodzeń i dzięki większemu udziałowi naukowców.

Trwają prace nad kształtem ostatecznych zapisów. Po formalnym przyjęciu rozporządzenie o programie „Horyzont Europa” KE zobowiązała się do przesłania wiążącego stanowiska nt. PAKT.

Categories:

Skip to content